Menu

33. kolejka: Barcelona oddala świętowanie

W ostatnim meczu 33. kolejki La Ligi Barcelona pokonała Valencię 4:2. Katalończycy grali całą drugą połowę z przewagą zawodnika. Dzięki trafieniom Roberta Lewandowskiego odwrócili losy meczu i sięgnęli po trzy punkty.

Robert Lewandowski cieszy się ze strzelenia gola Valencii. (fot. Getty Images)

33. kolejka dobiegła końca. Real Madryt wygrał swoje spotkanie już w piątek, dzięki czemu przybliżył się do mistrzostwa Hiszpanii. Tytuł mógłby być już na wyciągnięcie ręki, gdyby Barcelona straciła dziś punkty z Valencią. Wtedy Królewskim wystarczyłaby wygrana z Cádizem w najbliższej kolejce.

Na początku nic nie zapowiadało tak dobrego spotkania. W 22. minucie Raphinha świetnie dorzucił do Fermina, a pomocnik Barçy ładnym uderzeniem pokonał Mamardaszwiliego. Później mieliśmy festiwal błędów. Najpierw pomylił się Ter Stegen, który całkowicie zlekceważył Hugo Duro, stracił piłkę poza polem karnym, przez co po chwili musiał wyjmować piłkę z siatki. Następni w kolejce do wykorzystywania błędów gospodarze ustawili się Peter Federico (tak, ten wypożyczony z Castilli) i Pepelu. Skrzydłowy został wycięty przez Ronalda Araujo w polu karnym, a pomocnik dał Nietoperzom prowadzenie z jedenastu metrów.

Na tym jednak nie koniec błędów w pierwszej połowie. W Ter Stegena zabawił się Mamardaszwili, przyjął piłkę w stylu nieprzystającym do meczu na takim poziomie, a po chwili zagrał ręką poza polem karnym. Decyzja po analizie VAR mogła być tylko jedna: arbiter zaprosił Gruzina do szatni. Do przerwy Valencia miała korzystny wynik, ale niezbyt korzystne perspektywy na drugą połowę, w której musiała grać w osłabieniu.

W drugiej połowie odpowiedzialność za strzelanie goli wziął na siebie Robert Lewandowski. Polak tuż po wznowieniu gry zdobył bramkę na 2:2, a w 82. minucie dał Barcelonie prowadzenie. Zawodnicy Valencii byli już zbyt zmęczeni ciągłą defensywą i nie potrafili na to w żaden sposób odpowiedzieć. Odpowiedział za to jeszcze raz Polak. W doliczonym czasie gry świetnie przymierzył z rzutu wolnego i skompletował hat-tricka.

Do zapewnienia sobie mistrzostwa Hiszpanii już w 34. kolejce Real Madryt potrzebuje wygranej z Cádizem i braku wygranej Barcelony z Gironą. Oba te spotkania odbędą się w sobotę. Królewscy podejmą Andaluzyjczyków o 16:15, a derby Katalonii rozpoczną się o 18:30.